Znalezienie najlepszych mikrofonów bezprzewodowych do kościoła może być trudnym zadaniem. Szczególnie dla pastorów lub liderów, którzy nie są muzykami ani technikami dźwięku. Wiedząc, który z nich będzie brzmiał najlepiej w domach modlitwy, pracuj bez kłopotliwego gadania CB, trzasków i syczenia oraz wszystkich innych problemów związanych z systemami bezprzewodowymi może być nieco przytłaczająca.

Miejmy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz miał lepsze pojęcie o tym, który system mikrofonów bezprzewodowych potrzebujesz dla swojego kościoła lub organizacji i który będzie najłatwiejszy w użyciu dla Twoich wolontariuszy obsługujących system nagłośnieniowy.

Sennheiser Vs. Shure

We wczesnych latach pięćdziesiątych Shure Brothers opracowali pierwszy bezprzewodowy system mikrofonowy dla wykonawców. Nazywała się Włóczęgą. Miał niewystarczającą odległość sygnału około 15 stóp.

W 1957 roku niemiecka firma Lab W, która później przekształciła się w Sennheiser, stworzyła system bezprzewodowy, który mógł transmitować z 300 stóp.

Kiedy po raz pierwszy zacząłem występować profesjonalnie w latach 80-tych, powszechne przekonanie było takie, że Shure był wytrzymałym koniem roboczym w przemyśle muzycznym, a Sennheiser był wybierany przez elity. Mikrofony Sennheiser były wysokiej klasy, ale nie tak trwałe.

Jednak ponieważ Sennheiser zagłębił się w średnie i niższe ceny, różnice między nimi nie są tak wyraźne, jak kiedyś. Jeśli wejdziesz na różne fora muzyczne, zobaczysz, że opinie na temat Sennheiser vs. Shure są tak liczne, jak pachy.

Najważniejsze jest to, że zarówno Sennheiser, jak i Shure wykonają doskonałą robotę dla twojego kościoła. Jeśli jednak chcesz uniknąć kłopotów z muzykami w swoim kościele, zapytaj ich, których wolą.

Mam zamiar polecić tylko systemy mikrofonów bezprzewodowych Sennheiser lub Shure do Twojego kościoła. Istnieją inne „tańsze” alternatywy, ale szczerze mówiąc, nie chcesz się „tanio” w tej dziedzinie.

Nie ma nic bardziej zawstydzającego niż zwrócenie uwagi na to, że Bóg komunikuje się ze swoim ludem i nagle słyszysz: „Breaker breaker one nine. Czy możesz dać mi 20 z centrum dystrybucji Walmart? ”

Rodzaje bezprzewodowych systemów mikrofonowych

VHF Vs. Bezprzewodowe systemy mikrofonowe UHF

Prawie każdy rodzaj mikrofonu bezprzewodowego działa na jednej z dwóch częstotliwości. VHF (bardzo wysoka częstotliwość) lub UHF (bardzo wysoka częstotliwość)

Pamiętasz czasy, kiedy telewizja była nadawana przed kablówką? Miałeś kanały 2-13. To były VHF. Kanały 14-99 były UHF.

Historycznie rzecz biorąc, nadajniki UHF były nadajnikami o wyższej cenie, a VHF było niższym krajem. Mieli większą odległość transmisji i mniej zakłóceń telewizyjnych. Jednak obecnie istnieją pewne zastrzeżenia dotyczące tej przewagi.

W miarę jak zmienia się nasza technologia medialna, zmienia się również sposób, w jaki przesyłamy sygnały. Częstotliwości UHF są wyznaczane dla kanałów bezpieczeństwa publicznego i cyfrowej transmisji telewizyjnej. W rezultacie pasmo UHF staje się coraz bardziej zatłoczone.

Ponadto wyższy koniec widma UHF (powyżej 900 MHz) jest używany do otwierania drzwi garażowych, telefonów bezprzewodowych i krótkofalówek. Może to powodować wiele zakłóceń w bezprzewodowym systemie mikrofonowym. Istnieją jednak pewne rozwiązania tej interferencji, o których opowiem, gdy przejdę do podstawowych funkcji.

Analog Vs. Cyfrowe systemy mikrofonów bezprzewodowych

Większość bezprzewodowych systemów analogowych wykorzystuje proces zwany „kompandowaniem”. Kompresja (czasami nazywana kompensacją) to metoda łagodzenia szkodliwych skutków kanału o ograniczonym zakresie dynamiki. Nazwa jest połączeniem słów kompresja i rozszerzanie.

Kompresują sygnał podczas transmisji z mikrofonu, a następnie rozszerzają go z powrotem do pierwotnego sygnału w odbiorniku. Inny obwód służy do odfiltrowania szumu w sygnale. Dlatego nie zaleca się mieszania i dopasowywania komponentów różnych producentów, a być może nawet tego samego producenta, ale starszych lub różnych systemów.

Cyfrowe systemy mikrofonów bezprzewodowych konwertują sygnał audio odebrany przez mikrofon na cyfrowy strumień bitów w nadajniku i wysyłają ten sygnał cyfrowy do odbiornika. Odbiornik następnie konwertuje ten strumień bitów na sygnał audio.

Główną zaletą przejścia na cyfrowy jest to, że eliminuje potrzebę kompresji i filtrowania zakłóceń. Jedyne, co odbiera odbiornik, to cyfrowe jedynki i zera. Nie wierzę, że zauważysz jakąkolwiek różnicę w jakości dźwięku.

Elementy mikrofonu bezprzewodowego

Każdy system mikrofonów bezprzewodowych składa się z dwóch elementów. Są nadajnikiem i odbiornikiem. Różni się typ używanego mikrofonu.

Ręczne nadajniki mikrofonowe

Wszystkie mikrofony ręczne mają nadajnik wbudowany w mikrofon. Podobnie jak w przypadku wszystkich mikrofonów, możesz również zmieniać typ mikrofonu. Możesz mieć mikrofony dynamiczne, pojemnościowe, jednokierunkowe, dookólne i lista jest długa.

Istnieją nawet nadajniki, które będą podłączane do końca zwykłego mikrofonu XLR i konwertują ten mikrofon na mikrofon bezprzewodowy.

Nadajniki bezprzewodowe Bodypack

Te bezprzewodowe nadajniki przypinane są do ubrania lub paska gitary, a nawet można je włożyć do kieszeni spodni lub wewnętrznej kieszeni marynarki. Mogą być używane z mikrofonami lav (lavalier, lapel) lub z mikrofonami instrumentalnymi.

Lav Mics

Mikrofony krawatowe są również nazywane mikrofonami klapowymi. Zaczepią się o twoje ubranie. Wielu pastorów i mówców używa tego typu mikrofonów, a także osobowości telewizyjnych w stacjach informacyjnych.

Mikrofony do zestawu słuchawkowego

Mikrofony nagłowne są zwykle używane do wokali. Większość muzyków, wokalistów i liderów uwielbienia używa tych mikrofonów. Coraz więcej pastorów również zaczyna używać tych mikrofonów, ponieważ zapewniają lepszą jakość dźwięku niż mikrofon klapowy.

Bezprzewodowe ręczne mikrofony wokalne

Bezprzewodowy ręczny mikrofon wokalny jest dokładnie tym, na co wygląda. Podobnie jak zwykły mikrofon ręczny, ten mikrofon jest przeznaczony do wokalu. Przede wszystkim śpiew, ale może być również używany do głoszenia lub mówienia.

Bezprzewodowe mikrofony instrumentalne

Istnieją również przypinane mikrofony instrumentalne, które działają w ten sam sposób, oraz zestawy body jack instrumentalne, które można podłączyć do gitary elektrycznej lub basowej.

Stają się ulubionymi zespołami uwielbiającymi na całym świecie ze względu na wolność, jaką przynoszą.

Ważne funkcje bezprzewodowego odbiornika

Celem systemu mikrofonów bezprzewodowych jest zapewnienie takiej samej jakości dźwięku jak system przewodowy, ale uzyskanie swobody wynikającej z braku połączenia z przewodem. Chcesz także, aby korzystanie z niego było łatwe dla Twoich wolontariuszy.

Więc chcesz zwrócić uwagę na…

 • Zakres dynamiki (zakres pomiędzy najniższymi częstotliwościami, jakie daje płyta rezonansowa, do najwyższych).
 • Odległość, na jaką działa bez utraty sygnału.
 • Zdolność do odfiltrowywania zakłóceń i utrzymywania stałego sygnału.

Mając to na uwadze, warto przyjrzeć się tym funkcjom.

Obwody różnorodności

Chcesz, aby Twój odbiornik mógł przełączać sygnały bez utraty dźwięku. Chcesz, żeby był „różnorodny”. Jednym z łatwych sposobów sprawdzenia, czy odbiornik ma różne obwody, jest to, czy ma on dwie anteny. Nie jest to trudna i szybka zasada, więc upewnij się, że ma dwa moduły odbiorników radiowych.

To, co dzieje się z różnymi obwodami, polega na tym, że odbiornik zawsze sprawdza, który sygnał jest najsilniejszy. Przełącza między modułem odbiornika radiowego, który ma najwięcej sygnału.

Jeśli zamierzasz używać swojego systemu w jednym miejscu, na przykład w kościele lub sali konferencyjnej, nie jest to tak ważne, jak w przypadku mobilności z bezprzewodowym systemem mikrofonowym. Jest to ważne, gdy nie możesz kontrolować lokalizacji obiektów, co może blokować sygnał.

Zwinność częstotliwości

Jest to ważne, jeśli zamierzasz używać systemu bezprzewodowego w mieście dowolnej wielkości. Musisz mieć możliwość wyboru częstotliwości, która nie jest używana do innych celów.

To samo dotyczy sytuacji, gdy używasz wielu mikrofonów bezprzewodowych. Musisz mieć możliwość wyboru różnych częstotliwości dla każdego mikrofonu.

Tylko jeśli zamierzasz używać swojego systemu w wiejskim kościele lub folwarcznej hali i używać tylko jednego mikrofonu bezprzewodowego, czy stanie się to niepotrzebne?

Wyświetlacze

Aby ułatwić pracę wolontariuszom, powinieneś spojrzeć na wyświetlacze, które ma twój bezprzewodowy odbiornik mikrofonowy. Powinien pokazywać siłę sygnału, używany kanał częstotliwości i, jeśli to możliwe, moc baterii. (Nie wszystkie systemy mikrofonowe z niższej półki mają taką możliwość)

Powinien być dobrze oświetlony i łatwy do odczytania. Powinien być wystarczająco duży, aby ekipa dźwiękowa mogła go obejrzeć i uzyskać potrzebne informacje w mgnieniu oka.

Pytania, które należy sobie zadać przy zakupie najlepszych mikrofonów bezprzewodowych do kościoła

Gdzie zostaną umieszczone bezprzewodowe mikrofony i odbiorniki?

Zanim kupisz swoje mikrofony bezprzewodowe, rozejrzyj się i zobacz, gdzie zostaną umieszczone. Czy są jakieś przeszkody, takie jak filary, ściany lub inny sprzęt, które będą blokować linię wzroku między mikrofonami a odbiornikami? Jeśli tak, potrzebujesz czegoś z różnymi obwodami.

Gdzie planujesz używać swojego systemu?

Niektórym może się to wydawać oczywiste, ale nie wszystkie kościoły są sobie równe, ani też nie każdy będzie używał systemu wyłącznie do celów kościelnych. Niektóre kościoły są nadal na etapie sadzenia i co niedzielę zakładają i burzą w wynajętym obiekcie. Potrzebują łatwej konfiguracji. Nigdy nie wiadomo, czy będziesz przebywać w tym obiekcie przez dłuższy czas, czy też będziesz przeprowadzać się więcej niż raz, zanim będziesz mieć stałą lokalizację.

Musisz więc zadać sobie pytanie, czy zamierzasz używać tego tylko w jednym miejscu. Jeśli tak, to Twoje potrzeby są proste. Potrzebujesz systemu, który może wybierać różne kanały częstotliwości, aby uniknąć zakłóceń z lokalnych stacji telewizyjnych. Możesz również rozważyć system, który można zamontować w stojaku. W ten sposób zajmie mniej miejsca, jeśli można go zamontować w stojaku.

Jeśli musisz się dostosować, ponieważ możesz zmieniać lokalizacje, potrzebujesz systemu, który jest elastyczny w zakresie częstotliwości.

Ilu mikrofonów bezprzewodowych zamierzasz używać?

Jeśli Twoja odpowiedź to jedna, nie musisz się martwić, że będziesz mógł odbierać więcej niż jeden kanał. Jeśli planujesz używać więcej niż jednego, potrzebujesz czegoś, co będzie akceptować wiele sygnałów z różnych mikrofonów. Możesz rozważyć system, który ma automatyczne dopasowywanie częstotliwości.

Jeszcze raz zachęcam do zastanowienia się nad przyszłością. Możesz używać tylko jednego teraz, ale czy widzisz siebie przełączającego się na całkowicie bezprzewodowy system w przyszłości? Byłoby miło i to jest coś, na co patrzę w naszej przyszłości, gdy widzę, że dzień systemów przewodowych powoli zanika.

Najlepsze mikrofony bezprzewodowe do kościoła

Najlepsze mikrofony ręczne

Bezprzewodowy system mikrofonowy Shure PGXD24 / SM58-X8

 • Nadajnik PGXD2 posiada automatyczną konfigurację, wielofunkcyjny wskaźnik LED i zapewnia 8 godzin ciągłej pracy na 2 bateriach AA. Zapewnia Tobie i Twojemu mikrofonowi duży zasięg działania 200 ‘(60 m) bez utraty jakości dźwięku.
 • Odbiornik PGXD4 zapewnia dokładny dźwięk 24 bity / 48 kHz, oferuje technologię zapewniającą niewiarygodnie dokładny dźwięk, automatyczny dobór częstotliwości i większą niezawodność dzięki prawdziwej cyfrowej różnorodności.
 • Mikrofon SM58 jest legendarny ze względu na niesamowitą zdolność wytrzymywania nadużyć, które zniszczyłyby inne mikrofony. SM58 nie tylko pomógł zdefiniować brzmienie rockowego wokalu na scenie, ale został również użyty do budowy scen, a później bezbłędnie z nim wykonywany.
 • Mikrofon SM58 jest znany na całym świecie z charakterystycznego szczytu prezencji wyższego i średniego pasma, który zapewnia zrozumiały, żywy dźwięk. Bodypack ma 26 dB regulacji wzmocnienia dźwięku
 • Doskonale dopasowuje się do dłoni wykonawcy, wyważony dla pełnego komfortu podczas długich koncertów. Pasmo przenoszenia to płynna, dopasowana do wokalu częstotliwość 50 Hz – 15 kHz, a cena jest okazyjna, biorąc pod uwagę jego oczekiwaną żywotność.
 • Nadajnik PGXD2 posiada automatyczną konfigurację, wielofunkcyjny wskaźnik LED i zapewnia 8 godzin ciągłej pracy na 2 bateriach AA.
 • Odbiornik PGXD4 zapewnia dokładny dźwięk 24-bit / 48 kHz, oferuje technologię zapewniającą niezwykle dokładny dźwięk,
 • Mikrofon SM58 jest legendarny ze względu na niesamowitą zdolność wytrzymywania nadużyć, które zniszczyłyby inne mikrofony.
 • Mikrofon SM58 jest znany na całym świecie z charakterystycznego szczytu prezencji wyższego środka, który zapewnia zrozumiały, żywy dźwięk.
 • Doskonale dopasowuje się do dłoni wykonawcy, wyważony dla pełnego komfortu podczas długich koncertów.
 • Zapewnia Tobie i Twojemu mikrofonowi duży zasięg działania 200 ‘(60 m) bez utraty jakości dźwięku.
 • Pasmo przenoszenia to płynna, dopasowana do wokalu częstotliwość 50 Hz – 15 kHz, a cena jest okazyjną, biorąc pod uwagę jego oczekiwaną żywotność.
 • SM58 nie tylko pomógł zdefiniować brzmienie rockowego wokalu na scenie, ale został również użyty do budowy scen, a później bezbłędnie z nim wykonywany.
 • Automatyczny wybór częstotliwości i większa niezawodność dzięki prawdziwej cyfrowej różnorodności.

Plusy

 • Odbiornik PGXD4 oferuje rozdzielczość 24 bity / 48 kHz dla niewiarygodnie dokładnego dźwięku, automatycznego wyboru częstotliwości i większej niezawodności dzięki prawdziwej cyfrowej różnorodności.
 • Mikrofon kardioidalny Shure SM58 jest legendarny ze względu na swoją niesamowitą zdolność wytrzymywania nadużyć, które zniszczyłyby każdy inny mikrofon. Dlatego nie polecałem jego tańszej kuzynki.
 • Praca w paśmie 900 MHz chroni Cię przed zakłóceniami sygnału telewizyjnego.
 • Klienci powiedzieli, że Scan & Sync natychmiast i dokładnie skonfigurował system.

Cons

 • Klienci zauważyli, że ma niską żywotność baterii.
 • Opinie klientów skarżyły się na problemy z opiniami.

 

Sennheiser EW D1-835S Evolution Bezprzewodowy system mikrofonowy

 • Prosty – ew D1 automatycznie konfiguruje się, aby zapewnić wspaniały dźwięk. Skoncentruj się na swoich osiągach, a nie na sprzęcie!
 • Mocny – ew D1 automatycznie skanuje i wybiera najlepszą częstotliwość do pracy. W przypadku wykrycia zakłóceń D1 płynnie przechodzi do nowego kanału.
 • Niezawodność – „Ochrona łącza bezprzewodowego” eliminuje zaniki sygnału poprzez ciągłą regulację mocy transmisji i wybór kanału.
 • Szczegółowy – krystalicznie czysty dźwięk cyfrowy z renomowanym kodekiem aptX Live. ew D1 oferuje szerokie pasmo przenoszenia, świetną dynamikę i niskie opóźnienia
 • Trwałe – wytrzymała, całkowicie metalowa konstrukcja, objęta kompleksową 2-letnią gwarancją przy zakupie od autoryzowanego sprzedawcy Sennheiser!

Plusy

 • TheD1 automatycznie konfiguruje się, aby zapewnić doskonały dźwięk. Skoncentruj się na swoich osiągach, a nie na sprzęcie!
 • D1 automatycznie skanuje i wybiera najlepszą częstotliwość do pracy. Nie ma potrzeby ręcznego ustawiania częstotliwości. W przypadku wykrycia zakłóceń D1 płynnie przechodzi do nowego kanału.
 • Krystalicznie czysty dźwięk cyfrowy z renomowanym kodekiem aptX Live. D1 oferuje szerokie pasmo przenoszenia, doskonałą dynamikę i niskie opóźnienia.
 • Ma całkowicie metalową konstrukcję, co czyni go ulubionym przez muzyków lubiących styl starej szkoły.

Cons

 • Jeśli w Twoim kościele wiele osób korzysta z Wi-Fi podczas nabożeństwa, może to spowodować konflikt. Starsze Wi-Fi działają na tej samej częstotliwości, co te mikrofony.
 • Klienci skarżyli się na niską żywotność baterii

Najlepsze mikrofony Lapel

Bezprzewodowy system prezentera Shure BLX14 / PG85

 • W zestawie: bezprzewodowy odbiornik BLX4; Nadajnik bodypack BLX1; Kardioidalny mikrofon pojemnościowy lavalier PG185 z osłoną przed wiatrem i klipsem do krawata
 • Dioda LED zasilania i stanu baterii
 • Regulowana kontrola wzmocnienia
 • Szybkie i łatwe dopasowanie częstotliwości
 • 2 baterie AA (w zestawie) zapewniają do 14 godzin ciągłej pracy
 • Zasięg działania 300 stóp (91 m) (w linii wzroku)

Plusy

 • Masz szybkie i łatwe dopasowanie częstotliwości odbiornika (przyciski wyboru grupy i kanału).
 • Oferuje promień transmisji do 300 stóp (91 m) (w linii wzroku).
 • Wskaźniki LED informują o stanie baterii. Stałe czerwone oznacza: „Niski poziom naładowania baterii” (pozostało mniej niż 1 godzina) Migające czerwone oznacza: „Baterie wyczerpane” (wymień baterie, aby ponownie zasilić nadajnik)
 • Klienci twierdzą, że ma większą głośność niż równoważny system mikrofonów bezprzewodowych Sennheiser.

Cons

 • Niektórzy klienci zgłaszali, że system brzmi świetnie podczas ćwiczeń, ale walczy, gdy jest tłum. Może to być spowodowane przez Wi-Fi lub system o niskiej sile sygnału.
 • Jak się wydaje w przypadku wszystkich bezprzewodowych systemów mikrofonowych, klienci narzekają na żywotność baterii.

Zauważysz, że pozostałe mikrofony bezprzewodowe do recenzji kościoła nie mają wymienionych zalet i wad. Dzieje się tak, ponieważ systemy są identyczne z powyższymi, które już testowałem, z wyjątkiem typu mikrofonu bezprzewodowego, który jest dostarczany z systemem.

Nie chciałem Cię zanudzać powtarzaniem tego samego w kółko, ale chciałem ułatwić Ci przejście bezpośrednio do systemu, którego szukasz. Dlatego podałem Ci link, aby uzyskać więcej informacji lub kupić ten, którego potrzebujesz.

Sennheiser EW D1-ME2 Evolution Bezprzewodowy cyfrowy system prezentacji D1 z wielokierunkowym mikrofonem przypinanym ME2

 • Prosty – ew D1 automatycznie konfiguruje się, aby zapewnić wspaniały dźwięk. Skoncentruj się na swoich osiągach, a nie na sprzęcie!
 • Mocny – ew D1 automatycznie skanuje i wybiera najlepszą częstotliwość do pracy. W przypadku wykrycia zakłóceń D1 płynnie przechodzi do nowego kanału.
 • Niezawodność – „Ochrona łącza bezprzewodowego” eliminuje zaniki sygnału poprzez ciągłą regulację mocy transmisji i wybór kanału.
 • Szczegółowy – krystalicznie czysty dźwięk cyfrowy z renomowanym kodekiem aptX Live. ew D1 oferuje szerokie pasmo przenoszenia, świetną dynamikę i niskie opóźnienia
 • Trwałe – wytrzymała, całkowicie metalowa konstrukcja, objęta kompleksową 2-letnią gwarancją przy zakupie od autoryzowanego sprzedawcy Sennheiser!

Najlepsze mikrofony do zestawu słuchawkowego

Bezprzewodowy system mikrofonowy Shure BLX14 / SM31 z mikrofonem do zestawu słuchawkowego fitness SM31FH

 • Mikrofon SM31FH musi być podłączony (przewodowo) do nadajnika body pack; zaleca się umieszczanie body pack w etui na pasek, aby nie dopuścić do potu, jeśli jest używane w zastosowaniach fitness – etui na pasek Shure to model WA570A
 • Zawiera bezprzewodowy odbiornik BLX4, nadajnik body pack BLX1, mikrofon zestawu słuchawkowego SM31 fitness, zasilacz, klips do ubrania, osłony przeciwwiatrowe i instrukcję obsługi
 • Wyświetla diodę LED zasilania i stanu baterii
 • Regulowana kontrola wzmocnienia
 • Szybkie i łatwe dopasowanie częstotliwości
 • Zasięg działania 300 stóp (91 m) (w linii wzroku)
 • Zasilany bateriami AA
 • Oferuje pasmo strojenia 24 MHz i do 12 kompatybilnych systemów na pasmo częstotliwości (zależne od regionu)

 

Ręczny mikrofon bezprzewodowy Sennheiser Consumer Audio (EW D1-ME3)

 • Prosty – ew D1 automatycznie konfiguruje się, aby zapewnić wspaniały dźwięk. Skoncentruj się na swoich osiągach, a nie na sprzęcie!
 • Mocny – ew D1 automatycznie skanuje i wybiera najlepszą częstotliwość do pracy. W przypadku wykrycia zakłóceń D1 płynnie przechodzi do nowego kanału.
 • Niezawodność – „Ochrona łącza bezprzewodowego” eliminuje zaniki sygnału poprzez ciągłą regulację mocy transmisji i wybór kanału.
 • Szczegółowy – krystalicznie czysty dźwięk cyfrowy z renomowanym kodekiem aptX Live. ew D1 oferuje szerokie pasmo przenoszenia, świetną dynamikę i niskie opóźnienia
 • Trwałe – wytrzymała, całkowicie metalowa konstrukcja, objęta kompleksową 2-letnią gwarancją przy zakupie od autoryzowanego sprzedawcy Sennheiser!

Końcowe zalecenia

Obie te firmy mają świetne produkty. Wszystko zależy od preferencji twoich muzyków i techników dźwięku, czy wybrać Sennheiser czy Shure. Osobiście uważam, że jeśli nie masz napiętego budżetu, wskazane jest wydanie około stu dodatkowych dolarów na zakup Sennheisera. Nie sądzę, żebyś był rozczarowany.

Cóż, masz to. Nie jestem ekspertem, ale mam doświadczenie. Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić łatwy do zrozumienia przewodnik po zakupie najlepszych mikrofonów bezprzewodowych do kościoła. Daj mi znać, co wybrałeś. Chcę zobaczyć, że pomagam ludziom.